Czy warto ogranizować w firmie wyjazdy integracyjne?

Coraz więcej firm decyduje się na organizację wyjazdów integracyjnych dla pracowników. Większość pracodawców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że takie spotkania przynoszą wiele korzyści. Z drugiej strony pojawiają się także głosy sceptyczne. Wyjazd firmowy to przecież spory wydatek, nie stać nas na zorganizowanie spotkania integracyjnego dla tylu osób, po co tracić czas na wyjazdy, skoro w firmie jest tak dużo do zrobienia – twierdzą przeciwnicy tego rodzaju eventów. Jednak prawda jest taka, że imprezy integracyjne rzeczywiście dobrze wpływają na atmosferę. Czy warto organizować takie wyjazdy? Naszym zdaniem – zdecydowanie tak.

Zanim wyjedziecie, ustalcie cele
Aby wyjazd integracyjny rzeczywiście przyniósł wymierne rezultaty, jeszcze przed rozpoczęciem przygotowań warto ustalić główne cele. Im bardziej będą konkretne, tym lepiej. Celem może być na przykład zwiększenie wzajemnego zaufania, aby pracownicy lepiej czuli się w swoim zespole, jak również poprawa wzajemnej komunikacji. To ważne zwłaszcza przy przyjmowaniu nowych osób lub po zmianach w strukturze przedsiębiorstwa, gdy pracownicy muszą odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji. Celem wyjazdu integracyjnego może być także złagodzenie stresu oraz rozwiązanie bieżących konfliktów.

Czy to może się udać?
Aby wyjazd integracyjny faktycznie przyniósł oczekiwane rezultaty, konieczne jest by pracownicy po prostu chcieli na niego pojechać. Żadne zmuszanie czy stawianie pod ścianą absolutnie nie wchodzi tu w grę. Im większy będzie entuzjazm uczestników, tym więcej korzyści przyniesie sama integracja. Opracowując plan wycieczki integracyjnej należy uwzględnić preferencje i oczekiwania pracowników. Planując wyjazd integracyjny trzeba dostosować rodzaj proponowanych aktywności do kondycji uczestników oraz wybrać takie atrakcje, które będą zgodne z ich zainteresowaniami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby na imprezie integracyjnej pojawiły się również jakieś niecodzienne atrakcje. Niespodzianki są jak najbardziej wskazane – a im będą oryginalniejsze, tym lepiej.

Korzyści płynące z wyjazdów integracyjnych
Jak wspomnieliśmy, korzyści z wycieczek integracyjnych jest całe mnóstwo. Przede wszystkim takie wyjazdy pozytywnie wpływają na atmosferę w firmie. Uczestnicy mają okazję pobyć ze sobą w zupełnie innych okolicznościach i poznać się od mniej formalnej strony. Wyjazdy integracyjne są doskonałym sposobem na polepszenie relacji i zbudowanie zaufania – nie tylko pomiędzy samymi pracownikami, lecz także między pracownikami a szefostwem. To wszystko przekłada się z kolei na korzyści długofalowe, polegające przede wszystkim na większej efektywności działania i lepszej motywacji do pracy. Przyjazna atmosfera w firmie bezpośrednio wpływa na wyniki całego zespołu, ponieważ oczywistym jest, że lepiej pracuje się nam wtedy, kiedy czujemy się po prostu dobrze. Wyjazdy integracyjne sprzyjają przy tym wzmocnieniu poczucia akceptacji i przynależności do grupy. Integracje firmowe są wreszcie idealną okazją do odstresowania. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza wszelkiego rodzaju aktywności sportowe, dzięki którym możliwe jest zredukowanie poziomu stresu związanego z pracą. Od niedawna w trakcie imprez firmowych można nawet… porzucać sobie siekierami. Taką możliwość daje np. krakowski klub BADAXE.

Autor