Jak ciekawie spędzić czas wolny w Krakowie?

Kraków należy do miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Bogata historia, jedyny w swoim rodzaju klimat i niezwykła różnorodność atrakcji sprawiają, że w Krakowie każdy znajdzie coś dla siebie. Możliwości spędzania czasu wolnego jest tu całe mnóstwo, o czym doskonale wiedzą stali mieszkańcy. Co można robić w Krakowie? Przedstawiamy kilka pomysłów, które koniecznie wato wziąć pod uwagę.

Architektura

Krakowska architektura i zastosowane w mieście wyjątkowe rozwiązania urbanistyczne należą do najcenniejszych zabytków dziedzictwa kulturowego w Polsce i na świecie. Turyści z najdalszych stron świata są zachwyceni przede wszystkim historycznym centrum Krakowa, które od roku 1978 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto, Stradom i Kazimierz to dzielnice ukochane przez turystów. Również mieszkańcy Krakowa lubią spędzać tutaj czas wolny. Historyczne centrum Krakowa to kolebka kultury i sztuki – zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej. Spacer zabytkowymi uliczkami i podziwianie miejscowej architektury to doskonały pomysł na spędzenie czasu wolnego.

Natura i parki

Jeśli szukamy chwili wytchnienia, najlepszą opcją będzie odpoczynek w otoczeniu natury. Czy wiecie, że w Krakowie znajdują się aż 43 parki i aż 5 rezerwatów przyrody? W mieście znajdziecie także 260 pomników przyrody i 2 uzdrowiska. Jeśli pogoda sprzyja, świetnym pomysłem będzie także wycieczka nad zalew. Na obszarze Krakowa znajdziecie ich aż kilka, m. in. Bagry, Zalew Nowohucki, Zakrzówek czy Staw Dąbski. To doskonała okazja by oderwać się na chwilę od codziennej bieganiny i zrelaksować się z dala od centrum miasta.

Odpoczynek na leżakach i kino plenerowe

Na pójście do kina nie trzeba chyba nikogo namawiać. Jednak oprócz tradycyjnych sali kinowych w Krakowie możecie zobaczyć również filmy pod gołym niebem. Kino plenerowe od kilku lat na dobre zadomowiło się w mieście, współtworząc jego niesamowity klimat. Podczas projekcji możecie rozsiąść się w wygodnych leżaczkach i zamówić przekąski lub coś do picia. Na terenie miasta znajdziecie kilkanaście miejscówek, w których odbywają się projekcje kina plenerowego. Koniecznie je wypróbujcie. Mała wskazówka: kino plenerowe nie działa tylko w centrum. Warto poszukać go również w innych dzielnicach, na przykład w Nowej Hucie czy w Podgórzu.

Impreza

Nadejście nocy wcale nie oznacza, że Kraków zasypia. Wręcz przeciwnie – miasto dopiero budzi się do życia! Ogromna ilość klubów tanecznych, kluby bilardowe, kręgielnie i cała masa pubów i restauracji zachęca do imprezowania. Na klubowej mapie Krakowa co chwilę pojawiają się też nowe atrakcje. Niektóre z nich są naprawdę oryginalne i gwarantujemy, że próżno szukać podobnych w innych polskich miastach. Jedną z ciekawszych opcji jest BADAXE, czyli klub z rzucaniem siekierami. Ta niecodzienna rozrywka przywędrowała do nas z Ameryki Północnej, stając się ulubioną formą spędzania czasu dla ludzi zestresowanych pracą. Zadaniem zawodników jest trafienie siekierą do drewnianej tarczy, na której znajdują się okręgi podobne do okręgów na tarczy strzeleckiej (choć oczywiście dużo większe). Punkty przyznawane są w zależności od tego, jak blisko środka tarczy uda nam się trafić. To nie tylko doskonała zabawa, lecz także idealna okazja do pozbycia się stresu. Naszym zdaniem naprawdę warto spróbować.

Autor