Jak zorganizować oryginalny wyjazd integracyjny?

Coraz więcej firm decyduje się na organizację wyjazdów integracyjnych dla pracowników. Imprezy firmowe bardzo korzystnie wpływają na atmosferę w zespole oraz są doskonałą okazją do zacieśnienia więzi. Korzyści wynikające ze spotkań integracyjnych są obopólne i dotyczą zarówno pracowników, jak i pracodawcy. Przyjazna atmosfera w firmie działa na wszystkich mobilizująco. Uczestnicy wyjazdów integracyjnych wykonują później swoje zadania bardziej efektywnie, co w oczywisty sposób przekłada się na funkcjonowanie całej firmy. Aby wyjazd integracyjny faktycznie spełnił swoje zadanie, warto postarać się o to, by był możliwie jak najbardziej oryginalny i nieszablonowy. Jak zatem zorganizować udaną imprezę firmową?

Kto organizuje wyjazdy integracyjne?
Najlepsze imprezy firmowe to takie, które stanowią dla uczestników pewną niespodziankę. Dlatego w przygotowania najlepiej nie angażować samych pracowników, lecz powierzyć to zadanie np. kadrze managerskiej. Zorganizowanie wyjazdu integracyjnego to nie bułka z masłem: przygotowań jest naprawdę sporo, a dopięcie wszystkiego na ostatni guzik wymaga ogromnej ilości pracy. Dlatego naszym zdaniem najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Agencje eventowe zajmujące się organizacją wyjazdów integracyjnych mają duże doświadczenie w przygotowywaniu imprez firmowych, dzięki czemu wiedzą, co i jak należy zrobić, aby wydarzenie naprawdę się udało. Warto przejrzeć również ofertę różnego rodzaju klubów, w których odbywają się imprezy integracyjne. Niektóre z nich są naprawdę kapitalne. Przykładem może być krakowski klub BADAXE, w którym uczestnicy imprezy mogą… porzucać siekierami do celu. Taka rozrywka niesamowicie odstresowuje, dając całą masę pozytywnej energii.

Jak długo trwa wyjazd integracyjny?
Na to pytanie nie istnieje jedna właściwa odpowiedź. Czas trwania imprezy może być różny: od wieczornego spotkania po pracy, przez wyjazd całodniowy, aż po integrację trwającą kilka dni. Oczywiście nie każda firma może sobie pozwolić na tak długi przestój w wyniku nieobecności pracowników. Z doświadczenia wiemy, że najlepiej sprawdzają się wyjazdy dwu- lub trzydniowe, ewentualnie te trwające cały dzień. Pracodawcy najczęściej wolą, aby wyjazd miał miejsce w dni wolne od pracy, np. w weekend. Jednak ustalając termin wyjazdu trzeba wziąć też pod uwagę plany samych pracowników – tym bardziej, że uczestnictwo w imprezie integracyjnej nie powinno być obowiązkowe.

Oryginalny wyjazd integracyjny – czyli jaki?
Imprezy integracyjne na szczęście przestają mieć już formę bezproduktywnego spotkania przy piwie i pizzy. Takie wyjazdy integracyjne stopniowo odchodzą w niepamięć, ustępując miejsca o wiele ciekawszym sposobom spędzania czasu. Dobry wyjazd integracyjny powinien służyć odstresowaniu pracowników i zminimalizowaniu napiętej atmosfery między pracownikami a szefostwem. W trakcie wyjazdu integracyjnego świetnym pomysłem jest zaproponowanie uczestnikom wzięcia udziału w drużynowych konkurencjach sportowych. Takie działanie ma bardzo korzystny wpływ na pracę zespołową – dzięki niemu pracownicy mogą doświadczyć uczucia przynależności do grupy i poczucia wzajemnej akceptacji. W harmonogramie wyjazdu integracyjnego można umieścić kilka oryginalnych konkurencji. Świetnie sprawdzają się np. wszelkiego rodzaju gry miejskie i terenowe.

Autor